De impact van vrouwenvoetbal op het toerisme in België
Wie denkt dat voetbal enkel draait om mannen en miljoenencontracten, loopt achter de feiten aan. Het vrouwenvoetbal groeit wereldwijd in populariteit en België surft slim mee op die golf.
Niet alleen de speelsters en clubs plukken daar de vruchten van: ook het toerisme krijgt een stevige boost. Van volle stadions tot citytrips: het vrouwenvoetbal zet België letterlijk en figuurlijk in beweging.
Van niche tot trekpleister
Tien jaar geleden kreeg vrouwenvoetbal in België amper media-aandacht. De matchen werden gespeeld voor een handvol toeschouwers, vaak familieleden of vrienden. Vandaag is dat beeld radicaal veranderd. Grote clubs zoals Anderlecht, Club Brugge en Standard hebben volwaardige vrouwenteams. De Red Flames, onze nationale ploeg, groeiden uit tot een team waar je maar beter rekening mee kunt houden. Tijdens het EK in 2022 volgden honderdduizenden Belgen de prestaties van de ploeg en bookmakers kunnen de weddenschappen op het vrouwenvoetbal nauwelijks bijhouden. Fans grijpen de kans op een gratis casinobonus zonder storting in België met beide handen en zijn trots dat ze nu ook een gokje kunnen wagen op het vrouwenvoetbal!
Die evolutie zorgt voor een interessant neveneffect: het trekt mensen naar plekken die vroeger minder toeristisch in de kijker stonden. Een wedstrijd van de Red Flames in Leuven of Gent kan makkelijk duizenden extra bezoekers op de been brengen, die niet alleen het stadion vullen maar ook de horeca en hotels in de buurt.
Sporttoerisme zit in de lift
Sporttoerisme is wereldwijd een booming business. Denk maar aan de Olympische Spelen, de Tour de France of de Champions League: sportevenementen trekken fans van over de hele wereld aan en zorgen voor een economische boost in de regio. België zet al langer in op wielertoerisme, met de Ronde van Vlaanderen als paradepaardje. Maar nu komt er dus een nieuwe speler bij: vrouwenvoetbal. Voor buitenlandse bezoekers is dat ideaal: een weekendje Brussel of Gent combineren met een wedstrijd van de Red Flames wordt steeds aantrekkelijker.
De Red Flames als visitekaartje
België heeft met de Red Flames een sterk exportproduct in handen. De ploeg is jong, divers en straalt enthousiasme uit. Ze vormen een hedendaags uithangbord dat perfect past bij een land dat zichzelf graag profileert als modern, gastvrij en verrassend. Campagnes van Toerisme Vlaanderen en Visit Brussels linken steeds vaker sportevenementen aan city marketing.
Wanneer de Red Flames thuis spelen, zie je fans uit Nederland, Duitsland en zelfs Scandinavië naar België afzakken. Ze reizen niet alleen voor de match, maar maken er een leuke citytrip van. Een pintje op de Oude Markt van Leuven, een museumbezoek in Brussel of een wandeling langs de Leie in Gent: sport en cultuur gaan hand in hand.
Vrouwenvoetbal als waardig alternatief
Internationale mannenwedstrijden zijn vaak astronomisch duur en het is vaak moeilijk om tickets te bemachtigen. Vrouwenvoetbal daarentegen biedt een toegankelijker en betaalbaarder alternatief. De sfeer is vaak gemoedelijker en uitnodigender, waardoor families, jongeren en toeristen zich er sneller thuis voelen. Dat maakt vrouwenvoetbal niet alleen aantrekkelijk voor het brede publiek, maar ook zeer interessant voor toeristische organisaties. Door wedstrijden in hun programma op te nemen, kunnen zij hun aanbod verrijken en een breder publiek aanspreken.
Voor veel buitenlandse bezoekers is de ervaring van een vrouwenwedstrijd vaak verrassend positief. De sfeer wordt gekenmerkt door een feestelijke en open ambiance, waar iedereen welkom is ongeacht achtergrond of leeftijd. Dit sluit perfect aan bij het imago dat België graag wil uitdragen: een gastvrij en verbindend land waar sport en cultuur samenkomen.
Economische impact in cijfers
De concrete cijfers voor België zijn nog beperkt, maar buitenlandse voorbeelden tonen het potentieel. Tijdens het WK vrouwenvoetbal in Frankrijk in 2019 werden meer dan 1,2 miljoen tickets verkocht en bracht het toernooi naar schatting bijna 300 miljoen euro op voor de Franse economie. Als België in de toekomst grote toernooien mag organiseren, kunnen we gelijkaardige effecten verwachten.
Zelfs op kleinere schaal is de impact voelbaar. Hotels en restaurants in de speelsteden zien een duidelijke stijging aan inkomsten op wedstrijddagen.
Een blik op de toekomst
De komende jaren staan er voor België grote kansen op de agenda. De groei van de Belgische Super League, de kwaliteit van de Red Flames, en mogelijke kandidaturen om internationale toernooien binnen te halen, zullen ons land nog sterker op de kaart zetten. Toeristische diensten moeten daarop inspelen door campagnes te koppelen aan wedstrijden en arrangementen te ontwikkelen.
Stel je een zomerse citytrip in Brugge voor, met een ticket voor een topmatch van de Super League, een museumbezoek en een culinaire avond. Of een Europees toernooi dat duizenden fans naar Brussel en Gent lokt? Als het aan de Red Flames ligt, komt dit scenario steeds dichterbij.
Vrouwenvoetbal in België is meer dan een hype. Het is een motor die verschillende sectoren in beweging zet, van horeca tot cultuur en citymarketing. De Red Flames en de clubs spelen de rol van ambassadeurs die België toeristisch aantrekkelijker maken. Vrouwenvoetbal is een troefkaart die België niet alleen sportief, maar ook economisch en toeristisch doet scoren.